Výcvik řidičů pro skupiny

Výcvik řidičů

AM

Řidičské oprávnění skupiny AM opravňuje k řízení dvoukolového nebo tříkolového motorového vozidla s konstrukční rychlostí nepřevyšující 45km/h, se zdvihovým objemem motoru nepřevyšujícím 50 cm³ nebo výkonem el. motoru do 4kW.


A1

Řidičské oprávnění skupiny A1 opravňuje k řízení lehkého motocyklu do objemu 125 ccm a do výkonu 11 kW a s poměrem výkonu/hmotnosti nejvýše 0,1 kW/kg nebo tříkolových mot. vozidel o výkonu nejvýše 15kW.


A2

Řidičské oprávnění skupiny A2 opravňuje k řízení motocyklu do výkonu 35 kW nebo do poměru 0,2 kW/kg s postranním vozíkem nebo bez něj, které nebyly upraveny z motocyklu s více než dvojnásobným výkonem.


A

Řidičský průkaz skupiny A opravňuje k řízení motocyklu s postranním vozíkem nebo bez něj a tříkolových mot. vozidel s výkonem nepřevyšujícím 15kW.


B

Řidičské oprávnění skupiny B opravňuje k řízení

  • motorových vozidel s max. přípustnou hmotností do 3 500 kg a max. 8 místy k sezení kromě místa řidiče; smí být připojeno přípojné vozidlo o max. přípustné hmotnosti do 750 kg, pokud největší povolená hmotnost této soupravy nepřevyšuje 3500 kg
  • ŘP skupiny B opravňuje také k řízenívozidel skupiny A1 s automatickou převodovkou

B + E

Řidičské oprávnění skupiny BE opravňuje k řízení

  • jízdní soupravy složené z motorového vozidla sk. B a přípojného vozidla, pokud nejvyšší přípustná hmotnost takové soupravy přesahuje 3500 kg

C

Řidičské oprávnění skupiny C opravňuje k řízení

  • motorových vozidel s vyjímkou traktorů s max. přípustnou hmotností nad 3 500 kg, pokud nejsou určena k přepravě osob; smí být připojeno přípojné vozidlo s max. přípustnou hmotností do 750 kg

C + E

Řidičské oprávnění skupiny CE opravňuje k řízení

  • jízdní soupravy složené z motorového vozidla sk. C a přípojného vozidla jehož maximální přípustná hmotnost převyšuje 750 kg (souprava nákladního automobilu s přívěsem nebo tahač s návěsem)
  • platí i pro skupinu B+E a pro skupinu D+E , pokud je řidič držitelem skupiny D (v praxi to znamená, že držitel skupin C a D při rozšíření na C+E automaticky získá D+E stejně tak držitel C+E při rozšíření na D získá D+E)

D

Řidičské oprávnění skupiny D opravňuje k řízení

  • motorových vozidel určených pro přepravu osob s více než 8 místy k sezení kromě místa řidiče; smí být připojeno přípojné vozidlo s max. přípustnou hmotností do 750 kg

T

Řidičské oprávnění skupiny T opravňuje k řízení

  • traktory a samojízdné pracovní stroje,smí být připojeno přípojné vozidlo